Rozwój rynku magazynowego w Polsce
Share

Sektor magazynowy zakończył rok 2019 pozytywnymi wynikami po stronie podaży i popytu. Wiele firm zmieniło swoje strategie i zdecydowało się na outsourcing. Ilość wynajmowanych powierzchni utrzymuje się nadal na wysokim i stabilnym poziomie. Branża logistyczna podobnie jak wszystkie gałęzie gospodarki ulega unowocześnieniu i coraz częściej stawia na ekologiczne rozwiązania.
Podaż w 2020 roku
Obecnie w budowie jest 1,85 mln mkw. powierzchni magazynowych. Aż 50% tych powierzchni jest budowana spektakularnie i częściowo w nowych lokalizacjach. Deweloperzy podejmują decyzję tyczącą budowy inwestycji już w przypadku przednajmu 30%. Będą otwierać się nowe lokalizacje w miastach średniej wielkości. Istnieje tutaj większa szansa na pozyskanie wykwalifikowanej kadry przy niższych stawkach. Rozwój powierzchni magazynowych w miastach średniej wielkości jest połączony także z poprawiającą się jakością infrastruktury drogowej. Oznacza to nowe inwestycje w takich miastach jak: Elbląg, Gorzów Wielkopolski czy Olsztyn. W 2020 roku pod względem popytu i nowej podaży będą dominować główne lokalizacje magazynowe w Polsce: Warszawa, Górny Śląsk, Polska Centralna, Wrocław i Poznań. Budowane są także nowe projekty w Warszawie, Wrocławiu, aglomeracji śląskiej, Szczecinie czy Bydgoszczy. W obiektach miejskich zauważa się większą i bardziej nowoczesną powierzchnię biurową oraz lepszą dostępność komunikacji publicznej. Typowe parki logistyczne nie posiadają tych dwóch wspomnianych cech. W 2020 roku będzie rósł udział firm z sektora e-commerce czy IT.
Cenowa stabilizacja
Zauważalny jest trend dotyczący wzrostu cen we wszystkich lokalizacjach magazynowych. Do przyczyn wzrostu cen zaliczymy wyższe ceny zakupu gruntów inwestycyjnych, wyższe ceny pracowników czy podwyższone ceny materiałów budowlanych. Kolejne lata mogą przynieść wzrost stawek za czynsz, ale duża konkurencyjność i rosnąca dostępność powierzchni wywrze presję stawek efektywnych. Wielkość czynszu będzie uzależniona od długości umowy najmu, jakości najemcy czy wielkości powierzchni magazynowej. Długość kontraktów będzie się zwiększała nawet w przypadku standardowej powierzchni logistycznej. Coraz częściej minimalny okres wynajmu wyniesie 5 lat.
Rewolucja ekologiczna
Modne ekologiczne rozwiązania pojawią się również na magazynach. 10 lat temu liczba nieruchomości logistycznych z certyfikatem ekologicznym wynosiła mniej niż 1,5%. Współcześnie wszystkie projekty i duża część parków logistycznych jest budowana na podstawie nowych standardów jakości. Już na etapie projektu właściciele dbają o certyfikację powierzchni, a rozwiązania ekologiczne stają się bardziej przystępne cenowo. Często stosowanym rozwiązaniem są fotowoltaiki, które amortyzują się teraz na około 5 lat. W kolejnych latach możemy więc spodziewać się bardziej wydajnych systemów ogrzewania, zużycia światła czy wody. Powierzchnie magazynowe są więc dobrą inwestycją, a w 2020 roku Polska będzie ważną destynacją w Europie dla kapitału z Czech, Węgier czy Azji.
Planując wynajem lub inwestycję, warto skontaktować się z firmą https://industrial.pl, która zajmuje się wynajmem nowoczesnych powierzchni logistycznych w całej Polsce.